Image default
اخبار دانستنی ها

چرا کارت بدهی بایننس، نتوانسته چشم‌انداز ساتوشی را تحقق بخشد ؟

ساتوشی ناکاموتو سال ها پیش، یک اکوسیستم را تصور می کرد که از سیستم مالی متمرکز مستقل باشد و این سیستم امروز بر اقتصاد جهانی حاکم است. اختراع وی جامعه جهانی علاقه مندان و کل صنعت پیرامون را برانگیخت – این راه حل این امکان را برای افراد فراهم می آورد تا پول خود را از مؤسسات سنتی متمرکز برداشته و به معامله در یک دفتر کل توزیع شده غیرمتمرکز بپردازند. هدف نهایی این فناوری جهانی بود که در آن مردم می توانستند با این ابزارهای مالی نوین هزینه کالا و خدمات را بپردازند.

بسیاری از شرکت های پرداخت و صرافی ها در حال حاضر ادعا می کنند که خدماتی را ارائه می دهند که به کاربران ارز دیجیتال امکان می دهد کالا و خدمات را با ارز دیجیتال خریداری کنند. با این حال، پس از تجزیه و تحلیل بیشتر – مانند پیشنهاد کارت بدهی جدید بایننس – روشن است که راه حل های پرداخت ارز دیجیتال آنها بر روی بلاک چین تحویل داده نمی شود، واسطه های بیشتری را اضافه می کند و کاربران را با همان آسیب هایی که روبرو می کند که در استفاده از روش های پرداخت سنتی به صورت دیجیتالی وجود دارد.

نحوه کار پردازش پرداخت ارز دیچیتال چگونه است؟

در حال حاضر، دو روش اصلی برای پردازش یک تراکنش فیات – ارز دیجیتال وجود دارد. یک روش شامل واسطه است که ارز دیجیتال را بپذیرد و آن را به فیات تبدیل کند و سپس فیات را به معامله گر دهد یا برعکس. روش دوم شامل نقد کردن ارز دیجیتال کاربر در حساب وی قبل از رسیدن به واسطه و سپس ارسال فیات به واسطه برای تکمیل تراکنش است. روش اول روی بلاک چین انجام می شود، در حالی که روش دوم این گونه نیست.

پلتفرم های پرداخت بی شماری وجود دارند که یکی از دو نوع تراکنش های فوق را ارائه می دهند. حتی غول های پرداخت نیز وارد این صنعت شده اند. پی پال اخیراً ایده ارائه پرداخت های ارز دیجیتال به مصرف کنندگان را درنظر گرفته است که می تواند راه را به روی افزایش ثبات در نوساناتی که غالباً با بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال همراه است، باز کند. اما هنوز مشخص نیست که چگونه این ارائه دهندگان پرداخت برای پردازش تراکنش ها برنامه ریزی می کنند – آیا آنها به صورت فنی به مشتریان اجازه می دهند که پرداخت خود را در ارز دیجیتال یا فیات بر روی بلاک چین یا خارج از بلاک چین انجام دهند. این یک تفاوت مهم برای کاربران ارز دیجیتال است.

کاربران ارز دیجیتال چه می خواهند و کارت های بایننس چه ارائه می دهند؟

علاقه مندان به ارز دیجیتال و همچنین مشتریان معمولی که دوست دارند پرداخت خود را در ارز دیجیتال انجام دهند، ماهیت امن بلاک چین را ارزیابی می کنند.

دلایل شخصی دیگری نیز وجود دارد که مصرف کنندگان ارز دیجیتال رابرای پرداخت هزینه های خود انتخاب می کنند، یک از این دلایل مزیت داشتن کنترل کامل بر روی پول بر روی یک بلاک چین است، عنصری که بطور حتم از ابزارهای ذخیره یا انتقال دارایی های مالی غیر بلاک چینی که در آن بانک ها بر روی پول مشتریان کنترل دارند، وجود ندارد. این اساس مالکیت ارز دیجیتال برای بسیاری از کاربران ارز دیجیتال است. با این حال، برخی از راه حل های پرداخت ارز دیجیتال موجود این اصل را رعایت نمی کنند.

اخیراً، بایننس همکاری خود با شرکت Swipe را اعلام کرده است که در اصل برای دستیابی به این شرکت می باشد. از طریق این همکاری، هم اکنون دارندگان حساب بایننس می توانند کارت ویزا با برند بایننس صادر کنند. چانگ پنگ ژائو،مدیرعامل بایننس در این خصوص توضیح داد:

“برای دستیابی به ماموریت خود در دسترس تر ساختن ارز دیجیتال برای توده مردم، رمپ های خارج از محور نیز یکی از مؤلفه های اصلی هستند. با ارائه امکان استفاده مستقیم کاربران به تبدیل و صرف ارز دیجیتال و بازرگانانی که هنوز هم فیات را می پذیرند، این امر باعث می شود تجربه ارز دیجیتال برای همه بسیار خوشایند شود.”

با توجه به بازاریابی شرکت، از این کارت می توان برای خرید کالا یا خدمات از سوی بازرگانانی که ویزا را قبول می کنند، استفاده کرد. پس از تجزیه و تحلیل های عمیق تر، مشخص است که دارندگان حساب در واقع با ارز دیجیتال چیزی را خریداری نمی کنند و در حال حاضر خرید خود را بر روی بلاک چین انجام نمی دهند. فقط این گونه به نظر می رسد که این روش پرداخت مشتری با استفاده از ارز دیجیتال، مبلغی را پرداخت می کند. در واقع، هزینه از حساب فیات مشتری کسر می گردد.

یک منبع نزدیک به بایننس در این باره توضیح داد که اگر حساب فیات خالی باشد، سیستم بایننس، ارز دیجیتال را از حساب ارز دیجیتال کاربر به ارز فیات تبدیل می کند. ارز فیات تبدیل شده سپس به حساب فیات واریز می شود و برای خرید با کارت بدهی بایننس مورد استفاده قرار می گیرد. در این تراکنش، بایننس برای تکمیل مراحل پرداخت، ارز فیات تبدیل شده را به شرکت کارت ارسال می کند. بنابراین، از نظر فنی، این پرداخت هرگز به معنای پرداخت با ارز دیجیتال یا بر روی بلاک چین نیست.

چرا کارت بایننس باعث ایجاد تناقض در مورد ارز دیجیتال می شود؟

در اینجا دو مشکل مفهومی وجود دارد. اول، روند نقد کردن ارز دیجیتال به ارز فیات از طریق بایننس که مشابه مکانیسم های بانکی است و خارج از کنترل کاربر بوده و فلسفه بنیادی داشتن ارز دیجیتال را به جای نگه داشتن پول در یک بانک نفی می کند.

دوم اینکه، کاربران با ارسال پرداخت از طریق کارت اعتباری سنتی که بر روی بلاک چین قرار ندارند، مزایای امنیتی از پرداخت بر روی بلاک چین را از دست می دهند. در اصل، کل این فرآیند، بایننس را به نوعی در موقعیت بیه به بانک قرار می دهد تا یک داخله گر در پرداخت بین کاربر و بازرگان و این همان چیزی است که ویزا یا مستر کارت نیز ارائه می دهند.

برای بطرف کردن نیاز جامعه ارز دیجیتال برای یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز واقعی، کاربران باید بدانند که پرداخت خود را با استفاده از ارز دیجیتال انجام می دهند. این بدان معناست که پلتفرم های پرداخت ارز دیجیتال باید تضمین که پرداخت را به عنوان ارزدیجیتال پذیرفته و از تبدیل ارز دیجیتال به فیات قبل از ارسال پرداخت به بازرگانان – عملی که باعث تضعیف عنصر شفافیت تراکنش ها برای کاربر می شود – خودداری می کنند.

بهترین رویکرد کاربرپسند، شامل پذیرش ارز دیجیتال و قفل فوری در نرخی است که کاربر قبل از پرداخت آن را مشاهده می کند. چنین مکانیسمی شفافیت را احیا می کند و به کاربر امکان کنترل کامل ارز دیجیتال را می دهد و در عین حال تضمین می کند که تراکنش بر روی زنجیره باقی می ماند و از این طریق از مزایای آن بهره می برد.

اگر چه ین گونه موارد ممکن است بی اهمیت به نظر برسد، اما برای یک دارنده ارز دیجیتال، چنین مسئله ای می تواند یک دنیا تفاوت را ایجاد کند. تمام دلیل اینکه کاربران از ارز دیجیتال استفاده می کنند، حول محور کنترل ارز و بسیاری از مزایای انجام تراکنش ها بر روی یک بلاک چین هم برای مشتری و هم بازرگان می چرخد. برای صرافی ها و ارائه دهندگان پرداخت ارز دیجیتال، مهم این است که به جای ایجاد یک توهم، به راه ارز دیجیتال و بلاک چین بپیوندند.و این همان دیدگاه واقعی ساتوشی است.

۰ ۰ vote
Article Rating

نوشته های مرتبط

عضویت
اطلاع از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments